Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Kuno Könyvtára
A kutatási adatok megosztása egyre fontosabb világszerte. Megfigyelhető, hogy egyre több kutatásfinanszírozó és kiadó kéri a kutatóktól, hogy a publikációt igazoló kutatási adatokat valamilyen platformon osszák meg, tegyék elérhetővé. Különösen így van ez az Európai Unióban, ahol kiemelt téma a kutatási adatok kérdése.
„A kutatási adatok* a tudományos közösség által létrehozott, rögzített, elfogadott és megőrzött tényadatok, amelyek a kutatási eredmények hitelességét támasztják alá. Létrejöhetnek megfigyelések, kísérletek, szimulációk eredményeképpen – egy konkrét kutatás számára előállítva – vagy korábban gyűjtött adatok összegyűjtésével, válogatásával, feldolgozásával.” (Open Science: Kutatási adatkezelés [2024.07.16.] URL
Sok kutatóval kezdjük úgy az adatkezelési terv megtervezését, hogy szerintük náluk nem is keletkezik adat. Pedig, mint látjuk, bármi lehet kutatási adat. Egy néprajzi hangfelvétel is.
A kutatási adatok megfelelő kezelésének, metaadatolásának, mentésének, repozitálásának legfontosabb célja, hogy a FAIR irányelveknek* megfelelően a létrehozott adatok megtalálhatóak, hozzáférhetőek, együttműködőek és újrafelhasználhatóak legyenek. Ilyen módon a már elvégzett kutatások eredményei, nyers adatai rendelkezésre állnak a következő kutatócsoportnak, akik építkezhetnek ezekre az eredményekre és a jól dokumentált méréseket, kutatásokat nem kell újra elvégezniük. Ezzel rengeteg kutatási időt és forrást spórolhatunk meg világszerte.
Nem annyira közismert, de a jól dokumentált kutatási adatok lehetőséget adnak olyan összefüggések megtalálására, melyekre az eredeti kutatócsoport nem is gondolt. Az ilyen jellegű adatbányászat óriási léptékben zajlik a világon, mi több, sok esetben versenyfutás zajlik értük az adatrepozitóriumokban*.
A kutatási adatok nem feltétlenül nyilvánosak; akkor beszélhetünk open data-ról, ha a keletkezett adatok nyíltan hozzáférhetők, hasznosíthatók, szerkeszthetők és bárki által bármilyen célból megoszthatók.
A kutatási adatok életciklusának egyes fázisai nem feltétlenül ebben a sorrendben követik egymást. Az is gyakran előfordul, hogy a kutatási folyamat során egy-egy lépés hiányzik, míg mások akár többször is megismétlődnek.