Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Kuno Könyvtára
Az Open Science* olyan tudományos gyakorlat, ahol lehetőség nyílik az együttműködésre, a kutatási adatok*, laboratóriumi jegyzőkönyvek és egyéb, a kutatás folyamatában keletkezett információk szabad felhasználására, engedélyezve az újrahasznosítást, a reprodukálást, a terjesztést. Egy olyan mozgalom, melyben a kutatások együttműködésen alapulnak, átláthatóak és elérhetőek. Fő célja a kutatás és a tudományszervezés folyamatos fejlődésének elősegítése. Az így keletkezett tudás megosztásához a digitális technológiákat használják.
„As open as possible, as closed as necessary”.
Legyen annyira nyílt, amennyire lehetséges, és csak annyira zárt, amennyire szükséges.
Citizen Science
A nyílt tudomány alapelve
A már részletesen tárgyalt Open Access mellett az Open Science részei a Citizen Science alapján a következők:
Kezdve a kutatási eredmények szokásos közzétételi módjának változásától, az eredmények disszeminációján* át, a kutatási folyamat korábbi szakaszaiban bekövetkező tudásmegosztás irányába. A jelentőségét tekintve úgy lehet elképzelni, mint a Web 2.0 társadalmi hatásait. Lehetővé teszi a végfelhasználók részére, hogy már a kutatási ötletnél bekapcsolódjanak a folyamatba, az új munkamódszerek és a szociális kapcsolatok által. Segítségével a kutatási témák kiválasztásától a kutatások lebonyolításáig, az újrahasznosítással, a reprodukálással, a terjesztéssel minden érintett részt vehet a folyamatban.”
(Open Science: Mi az Open Science? [2024.07.15.] URL
Az Open Science minden aspektusát nincs lehetőség bemutatni a tananyag keretein belül, ezért a kutatók számára legfontosabb részre, a kutatási adatkezelésre fogunk fókuszálni.