Az évek során azt tapasztaltuk, hogy a kéziratok visszautasításának egyik vezető oka, hogy a már korábban megjelent publikációkkal, online és offline tartalmakkal túl nagy átfedést mutatnak. Ennek megoldására kínáljuk kézirathasonlóság-ellenőrző szolgáltatásunkat.
Fontos!A szövegben csillaggal jelölt fogalmak visszakereshetők a tananyaghoz kapcsolódó fogalomtárban, ahol olvasható az adott fogalom, szakszó részletesebb magyarázata.
A szerkesztőségek a beérkezett kéziratokat első lépésként plágium*-ellenőrzésnek vetik alá. Egy bizonyos hasonlósági százalék fölött viszont már nem vizsgálják, hogy miből származik az átfedés, visszautasítják a kéziratot.
A Könyvtár Kézirathasonlóság-ellenőrzés szolgáltatásának keretében lehetőség van a kéziratot előzetes hasonlóság-ellenőrzésnek alávetni.
A Szegedi Tudományegyetem számtalan doktori iskolájában veszik igénybe a Könyvtár által szolgáltatott Kézirathasonlóság-ellenőrzés szolgáltatást a doktori dolgozatok ellenőrzésére is.
Az alábbi videóban bemutatjuk, hogyan kell értelmezni ezt az eredményt: mire kell figyelni, hogy megfelelő eredménnyel rendelkezzünk, akár a doktorinkról, akár egy kézirat folyóirathoz történő beküldéséről legyen szó.
Doktoranduszok esetében például az eredeti célon és felmerülő problémákon túl arra kell kifejezetten figyelni, hogy – mivel elvárás, hogy témájukban folyamatosan publikáljanak, ezért – az önidézések okozhatnak rosszabb eredményeket; videónkban mindezeket bemutatjuk.
Ugyanazt a rendszert fizetjük elő, mint amellyel a nemzetközi kiadók ellenőrzik a kéziratokat, így a kapott eredmények is azonosak lesznek a szerkesztőségivel. Az SZTE szerzőinek ilyen módon lehetőségük van kéziratukra ellenőrzést kérni, mielőtt még beküldenék a folyóiratba, és ha szükséges, javíthatnak rajta, hogy a hasonlóság-százalékuk kisebb legyen.
Fontos!
Természetesen nem minden plágium, amit a rendszer kiemel. Hasonlóságot vizsgál, ami lehet helyesen hivatkozott idézet, vagy elkerülhetetlen szövegegyezés, gyakran használt kifejezés is.