Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Kuno Könyvtára
A rendelkezésünkre álló elektronikus dokumentumok* túlnyomórészt online dokumentumok. A kiadók, tartalomszolgáltató ügynökségek szerverein fizetjük elő vagy vásároljuk meg a hozzáférési jogosultságot az adatbázisokhoz, e-könyvekhez vagy e-folyóiratokhoz.
(E-mail cím alapú;
időszakos bejelentkezés)
A használati jogosultságot csak az SZTE mindenkori aktív polgárai számára tudjuk beszerezni. Sem egykori dolgozók, sem öregdiákok, Alma Mater tagok, sem szegedi lakosok nem jogosultak a használatra, hiszen az árképzésnél a leendő felhasználók száma szorzóként működik és így sem egyszerű feladat az Egyetemnek a beszerzési költségek kigazdálkodása.
Az ilyen módon meghatározott jogosult felhasználói kört a kiadók és tartalomszolgáltatók több módszerrel is azonosíthatják. Alapvetően egyetemi hálózattal autentikálják a felhasználókat. Minden egyetemi IP cím regisztrálva van a szolgáltatóknál, így amennyiben egyetemi hálózatról próbálunk elérni egy előfizetett adatbázist vagy dokumentumot, a szolgáltató platform felismeri az egyetem 160.114. kezdetű IP-címeit és hozzáférést biztosít a tartalomhoz.
Természetesen az egyetemi hálózat sem fog hozzáférést biztosítani elő nem fizetett dokumentumokhoz.
Ellenőrizd az alábbi weboldalon, hogy IP-címed ezekkel a számokkal kezdődik-e: 160.114.?
Az egyetemi hálózathoz kötött adatbázis használat persze nem túl kényelmes, ezért több lehetőség is van a távoli, egyetemen kívüli használatra.
Az SZTE Klebelsberg Könyvtár proxyszolgáltatásának keretein belül a könyvtárunkba beiratkozott egyetemi polgároknak biztosítunk egyetemen kívüli, távoli hozzáférési lehetőséget az online forrásokhoz. Azáltal ugyanis, hogy hozzáférést biztosítunk a könyvtár proxyszerveréhez, a felhasználó számítógépe már egyetemi IP-címmel megy fel az internetre és a szolgáltatók úgy ismerik fel, mintha a campuson lenne, s így hozzáfér minden előfizetett forráshoz.
A proxyszolgáltatás* lefedi az összes elektronikus forrást.
Aktív proxy mellett csak az előfizetett e-források és az egyetemi IP-címmel rendelkező egyéb tartalmak érhetőek el a böngészőből, semmi egyéb weboldal, ami azon kívül esik. Ez szükséges a szolgáltatás fenntarthatósága érdekében.
Javasoljuk, hogy Firefoxban állítsátok be a proxyt és egy másik böngészőt használjatok párhuzamosan egyebekre.
(Kattints a könyvfejezethez az ikonra.)
A proxy-beállítás menetét az alábbi videóban ellenőrizheted.
Amennyiben problémába ütköztök írjátok meg az alábbi e-mail címre: e-help@ek.szte.hu
A legtöbb szolgáltató biztosít eduID-alapú távoli hozzáférést is felületeihez. Az eduID* egy olyan egységes nemzetközi felhasználóazonosító, melyet az intézmények osztanak ki, de a szolgáltatók is felhasználják a jogosultság ellenőrzésre. Az eduID legnagyobb előnye, hogy egyetlen felhasználónév/jelszó párral érhetjük el az SZTE által előfizetett online források és szolgáltatások többségét.
Az eduID nagyon kényelmes megoldás a távoli hozzáférésre, de ne feledjük, hogy ezzel is csak az Egyetem által előfizetett forrásokat érhetjük el, valamint az adatbázisok eduID-lefedettsége még nem 100%-os. Van még néhány tartalomszolgáltató platform, mely nem alkalmazza ezt a megoldást.
Magyarországon eduID-nak hívjuk ezt az azonosítási rendszert, de nemzetközileg Shibboleth authentication a neve.
Magyar adatbázisok esetén tehát az eduID-logót kell választani a belépéshez, külföldön viszont a Shibboleth login vagy Institutional login opciót.
(Az adatbázis eléréshez kattints az egér ikonra!)
Az eduID regisztráció lépéseiről az alábbi videóban tájékozódhattok.
(Az adatbázis eléréshez kattints az egér ikonra!)
Több kiadó és szolgáltató alkalmazza az e-mail cím alapú azonosítást.
Ahogy hálózati és eduID adataink, úgy az egyetem összes email domainje is regisztrálva van a kiadóknál. Esetenként, ha az egyetemi e-mail címmel regisztrálunk egy felületre, akkor fél évre megkapjuk a távoli hozzáférést. A fél év leteltével a rendszer megújító üzenetet küld egy aktivációs linkkel.
Tipp!
Az egyetemi e-mail cím egyre nagyobb szerepet játszik a szolgáltatások autentikációs metódusában. Vannak olyan előfizetett szolgáltatások, melyek már kizárólag email-domain felismeréssel működnek.
Hallgatóként is érdemes tehát egyetemi e-mail címet regisztrálni.
Több platform alkalmazza távoli hozzáférésre az időszakos bejelentkezéses módszert. Ebben az esetben egy egyéni fiókot kell regisztrálni adott platformon és félévente egyszer belépni egyetemi hálózatból. Így arra a félévre biztosított az egyetemi hálózaton kívüli hozzáférés, mely természetesen tetszőlegesen hosszabbítható.
Vigyázz!
Sajnos ezek a megoldások csak néhány platformnál használhatóak, szemben a korábban tárgyalt két generális megoldással.
Az autentikációs metódusokon túl az egyes platformok alkalmazhatnak még megkötéseket a tartalom elérésében. Ez leggyakrabban azt jelenti, hogy a teljes szöveg (full text) PDF formában való eléréséhez vagy egyéni fiókműveletekhez (keresések, találatok, beállítások mentése) szükség van egy egyéni felhasználónév és jelszó létrehozására.