Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Kuno Könyvtára
Az Online források, adatbázisok, keresőmotorok anyagrészben áttekintjük az intézmények, különösen az SZTE számára rendelkezésre álló e-könyvek, e-folyóiratok és adatbázisok általános jellemzőit és a hozzáférés praktikus tudnivalóit, valamint a mindezek fölött működő föderatív keresőmotorok használatát.
A Szegedi Tudományegyetem a hagyományos nyomtatott dokumentumok mellett hatalmas elektronikus dokumentumállományt is biztosít polgárainak a tanuláshoz és kutatáshoz.
Ez Magyarország legnagyobb ilyen jellegű állománya. Bár ez az elektronikus forrásállomány megkönnyíti és felgyorsítja az információkeresést, néhány alapvető tudnivaló szükséges a zökkenőmentes használatához.
Ebben a fejezetben ezeket a tudnivalókat vesszük sorra.
Így a fejezet végére a tanulók az alábbiak elvégzésére lesznek képesek:
Megtanulják, hogyan kell beállítani a proxy-hozzáférést ahhoz, hogy otthonról is elérhetőek legyen az egyetemi hálózaton keresztül elérhető források.
Megtanulják, hogyan kell elkészíteni az eduID-regisztrációt, és megismerkednek a bejelentkezés menetével, hogy otthonról is elérhessék az egyetemi hálózaton keresztül elérhető forrásokat. (Shibboleth authentication)
Megismerkednek az egyetemi e-maillel vagy egyéni regisztrációval történő hozzáférési lehetőségekkel is, amelyekkel otthonról is elérhetővé válnak az egyetemi hálózaton keresztül elérhető források.
Megtanulják a bibliográfiai és a full text adatbázisok jellemzőit, különbségeiket, s megismerkednek jellemző képviselőikkel.
Megismerkednek a könyvtári katalógusban (Qulto) és az adatbázisok közös keresőjében (Summon Discovery) lefuttatható keresések tudnivalóival. Tippeket adunk arra, hogy mikor melyiket érdemes használni.
Ha valami mégsem működne vagy jelszót kér, megmutatjuk, hová kell fordulni.