Az Open Access mozgalom célja a nem túl távoli jövőben, hogy minden tudományos publikáció nyílt hozzáféréssel jelenjen meg. Jelenleg az arány 35-40%.
A leendő tiszta Open Access világ a kutatásfinanszírozók szempontjából egyszerűbb helyzetet teremtene, hiszen csak az APC-ket kellene fedezniük, mely összeg lényegesen kevesebb, mint az előfizetési díjak összessége.
Jelenleg egy átmeneti időszakot élünk. Öles léptekkel halad előre az Open Access világ, egyre nagyobb arányban jelennek meg nyílt hozzáféréssel a publikációk. Évről évre egyre több folyóirat vált előfizetéses modellről tisztán nyílt hozzáférésű modellre. A nagy kutatásfinanszírozó szervezetek elkötelezték magukat az OA mellett, például az EU vagy az USA által finanszírozott kutatások eredményeit már csak OA módon lehet közzétenni. Emiatt biztosak lehetünk benne, hogy az nyílt hozzáférés-mozgalom nem fog elenyészni. Az átmeneti időszak, amikor még élnek az előfizetéses folyóiratok és már virágzik az OA, részben tervezett. A nagy, több évszázados kiadóházak stabilitását nem lehet megingatni egy azonnali, elrendelt modell váltással.
Nem várt probléma jelent meg: a kettős csepegtetés
Ennek a nagylelkű átmeneti időszaknak sajnos lett egy nem várt mellékhatása. A kettős csepegtetés, a Double Dipping. A kiadókhoz áramlanak az állami források a még mindig viruló előfizetések formájában, valamint az egyre több OA publikációs költség révén is. Természetesen a kiadók is tudják, hogy ilyen módon két bőrt húznak le a kutatásfinanszírozókról, és ezért ezt az átmeneti időszakot igyekeznek elnyújtani. Valójában nem látjuk még a végét, nem tudjuk mikor billen át a mérleg az OA javára.